Достапни линкови

logo-print

За Македонија ќе одлучуваат министрите на ЕУ


Амбасадорите на земјите членки на ЕУ на синоќешниот состанок на Корепер 2 групата не успеаја да ги договорат заклучоците за Македонија во врска со предлогот на Европската комисија да се одреди датум за почеток на преговорите. Останува Советот за општи работи, односно министрите за надворешни работи и за европски прашања на земјите-членки на Европската унија во вторник да одлучи дали и кога Македонија ќе ги почне пристапните преговори за членство во Унијата.
XS
SM
MD
LG