Достапни линкови

logo-print

Бунтовниците во Дамаск го прогласија аеродромот за воена зона


Сириските бунтовници го прогласија меѓународниот аеродром во Дамаск за воена зона. Тоа, според портпаролот на нивниот Воен Совет во Дамаск, значи дека аеродромот е легитимна цел.
Портпаролот ги предупреди цивилите дека нивното присуство таму е на сопствен ризик. Најмалку 40 илјади луѓе загинаа во 20 месечното востание против режимот на Башар ал Асад.
XS
SM
MD
LG