Достапни линкови

logo-print

Босанскиот суд осуди вахабист на 18 години затвор


Босанскиот суд изрече пресуда од 18 години за тероризам поради пукање во американската амбасада. Мевлид Јашаревиќ отври оган на амбасадата во Сараево во октомври 2011 година повредувајќи еден полицаец. Во видеотот што го имал претходно снимено, тој рекол дека сака НАТО да го напушти Авганистан и побара Босна да престане да ја малтретира неговата муслиманска секта. Тој и уште двајца негови придружници кои добиле ослободителни пресуди биле приврзаници на вахабизмот.
XS
SM
MD
LG