Достапни линкови

logo-print

САД ги укина трговските бариери кон Русија


Аmериканскиот Сенат гласаше за трајно укинување на трговските бариери со Русија од ерата на Студената војна, потег кој би можел да ја зголеми трговијата меѓу двете земји за милијарди долари. Сенаторите исто така гласаа и за санкционирање на руските официјални лица вмешани во смртта на адвокатот за антикорупција, Сергеј Магницки. Републиканскиот сенатор, Џон Мекејн рече дека ова испраќа јасна порака до Кремљ дека секоја повреда на човековите права нема да помине без реакција од американска страна.
XS
SM
MD
LG