Достапни линкови

logo-print

Без договор за справување со климатските промени


Конференцијата на ООН за справување со последиците од климатските промени што се одржува во Доха влегува во завршниот ден. Претставници од речиси 200 земји се состанаа во Катар но без многу да договорат. Само мал број на земји како што се Доминиканската Република, Либан, Белорусија и Украина поставија нови цели за намалување на емисијата на стаклечнички гасови. Несогласувањата се појавија околу тоа кој ќе го плати справувањето со последиците од глобалното затоплување.
XS
SM
MD
LG