Достапни линкови

logo-print

Меркел побара од Нетнајху да се откаже од едностраните мерки


Германската канцеларка Ангела Меркел по денешната средба со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Берлин, изјави дека верува оти се потребни дополнителни напори меѓу Изралеците и Палестинците за изнаоѓање долгорчно решение. Таа додаде дека покрај продолжување на преговорите потребно е едностраните мерки да се одбегнуваат, а тоа води кон фактот дека се сложивме дека не се сложуваме со израелската мерка за изграбда на населба во Источен Ерусалим.
Нетанјаху изјави дека се уште не се откажал од задачата, односно да се се постигне долгорочно решение според кое еврејската држава ќе може да егзистира покрај палестинска држава, народите да живеат заедно и да има има безбеносна граница за Израел.
XS
SM
MD
LG