Достапни линкови

logo-print

Јашаревиќ осуден на 18 години затвор


Судот во БиХ го осуди Мевлид Јашаревиќ на 18 години затворска казна за нападот што го изврши врз американската амбасада во Сараево. Второобвинетите Емрах Фојница и Муниб Ахметспахиќ се ослободени од обвинението за органзиацаија на терористичка група поради недостиг на докази. Јашаревиќ, на 28 октомври пукаше кон амбасадата на САД во Сараево, при што рани еден полицаец од обезбедувањето. Самиот тој, исто така, беше ранет во нога од снајперист, кој и ја прекина неговата 50-минутна пукотница. Тој е роден 1988 година и е припадник на вахабистичкото движење.
XS
SM
MD
LG