Достапни линкови

logo-print

Градоначалникот на Марибор си поднесе оставка


Протестите во Марибор

Протестите во Марибор

Градоначалникот на словенечкиот град Марибор Франц Канглер денеска си поднесе оставка по притисокот од јавноста поради обвиненијата за корупција. Новинските агенции јавуваат дека Канглер ќе ја напушти градоначалничката фотелја на 31 декември. Критичарите го обвинуваа дека е корумпиран, по што во изминативе неколку денови илјадници жители на Маробор излегоа на протести кои ескалираа со насилство. Тие демонстрации ги инспирираа граѓаните на Словенија и во други градови да излезат на протести против корупцијата во „политичката елита“ за време на економска криза.
XS
SM
MD
LG