Достапни линкови

logo-print

Бан Ки Мун во посета на Ирак


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун

Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун денеска е во Багдад на разговори со ирачките власти. Тој претходно престојуваше во Кувајт. Се наведува дека првиот човек на Светската организација е во мисија на решавање на голем број отворени прашања што останаа откако во 1990 година Ирак изврши инвазија врз Кувајт. Се очекува да се разговара и за односите меѓу ирачките власти и властите и автономиот курдски регион кои бараат поголема политичка и економска моќ.
XS
SM
MD
LG