Достапни линкови

logo-print

Судири меѓу демонстранти во Каиро


Неколку илјади поддржувачи на египетскиот претседател Мухамед Морси ги избркаа демонстраторите кои поставија шатори во близина на претседателската палата во Каиро. Судири меѓу двете групи, поддржувачите на Морси и опозициските активисти биле забележани и на плоштадот во Каиро.
Муслиланското Братство повикаа на масовни демонстрации во знак на поддршка на Морси додека пак опозицијата со протести бара оставка од Морси поради декретот со кој си ги зголеми овластувањата и контроверзниот устав.
Египетскиот вицепремиер Махмуд Мекли денеска изјави дека спроведувањето на рефернедумот ќе се изврши според планираното на 15 декември а дотогаш има доволно време со опозицијата преку амандмани да се израмнат разликите.
XS
SM
MD
LG