Достапни линкови

logo-print

Сенатот на САД дебатира за нормализирање на трговијата со Русија


Американскиот сенат денеска дискутира за легислатива со која ќе се стави крај на рестрикциите од ерата на Студената војна кои се однесуваат на трговијата со Русија, и санкциите за обвинетите за злоупотреба на човекови права. Минатиот месец Претставничкиот дом на Конгресот одобри легислатива со која дозволува нормални трговски односи со Русија.
Таквата легислатива ќе им помогне на американските компании да се стекнат со бенефиции од влезот на Русија во СТО (Светската трговска организација).
Но со неа се предвидува и замрзнување на сметките и одбивање виза за руските функционери за кои постои сомневање дека се инволвирани во смртта на антикорупуцикиот адвокат Сергеј Магнитски.
XS
SM
MD
LG