Достапни линкови

logo-print

Турските сили убиле 13 курдски милитанти


Регион населен претежно со курди

Регион населен претежно со курди

Турските сили за безбедност убиле 13 милитанти на Курдската работничка партија во операција во јужна Турција, јави турската телевизија Си Ен Ен-Турк.
Во соопштението на канцеларијата на локалниот валија се наведува дека во заедничката акција на турската жандармерија и полиција, на 3 декември, исто така, биле приведени петмина терористи.
Сепаратистите од ПКК од 1984 година се борат за автономија во југоисточниот дел на Турција, населен главно со Курди. Десетици илјади лица од тогаш се загинати во судирите со армијата.
XS
SM
MD
LG