Достапни линкови

logo-print

Грција доби уште две години за намалување на буџетскиот дефицит


Министрите за финансии на земјите членки на Европската унија дадоа две години дополнително време на Грција за намалување на буџетскиот дефицит до 3 проценти од бруто домашниот производ, се наведува во соопштение од седницата на Советот на ЕУ за економија и финансии.
- ЕКОФИН усогласи нови рокови за финансиска консолидација на Грција, според кои Атина треба да го намали нивото на буџетскиот дефицит до 3 проценти од БДП во 2016 година, пишува во соопштението.
Претходно се очекуваше Грција да го намали буџетскиот дефицит до 3 проценти од БДП во 2014 година. Според податоците на Еуростат буџетскиот дефицит за оваа година ќе биде околу 9 проценти од БДП.
XS
SM
MD
LG