Достапни линкови

logo-print

НАТО одобри поставување на системот Патриот во Турција


Состанокот на земјите членки на НАТО во Брисел

Состанокот на земјите членки на НАТО во Брисел

Министрите за надворешни работи на државите-членки на НАТО одобрија денеска распоредување на противракетниот систем Патриот во Турција. Ова го соопшти министерот за надворешни работи на Германија, Гвидо Вестервеле. Распоредувањето на тој вид проектили е чекор за одбрана од заканата од Сирија поради постоење потенцијална опасност од проектили врз Турција од Сирија.
XS
SM
MD
LG