Достапни линкови

logo-print

Жестоки битки околу Дамаск


Сириската организација за заштита на човекови права со седиште во Лондон соопшти дека жестоки битки се водат во јужните преградија на сирискиот главен град Дамаск. Директорот на организацијата Рами Абдел Рахман изјави дека бунтовниците се обидуваат да се пробијат во градот, но тоа им оди потешко отколку што очекуваа. Преградијата на Дамаск се дел од главните боишта уште од почетокот на конфликтот меѓу бунтовниците и сириските безбедносни сили во март минатата година. Во изминативе недели, бунтовниците зазедоа под контрола неколку воени бази вклучувајќи ја и таа што се наоѓа во близина на Дамаск. За време на 20 месечниот конфликт најмалку 40 илјади луѓе загинаа во Сирија.
XS
SM
MD
LG