Достапни линкови

logo-print

ОН загрижени за притворена иранска активистка


Притворената иранска активистка Насрин Сотоудех

Притворената иранска активистка Насрин Сотоудех

Комесаријатот за човекови права во Обединетите Нации изрази загриженост за здравјето на притворената иранска активистка Насрин Сотоудех. Таа штрајкува со глад од 17- ти октомври во знак на протест поради условите во затворот и забраната за патување за нејзиното семејство. Во соопштението е наведено дека нејзиното здравје е во критична фаза. Таа отслужува 6 годишна затворска казна која се верува дека е поврзана со нејзината работа како адвокат и активисти за човекови права. Обединетите нации, ЕУ и меѓународните организации за заштита на човекови права неколку пати досега побараа од Иран да биде ослободена.
XS
SM
MD
LG