Достапни линкови

logo-print

Обама подготвен на разговори за нуклеарно разоружување со Москва


Илустрација.

Илустрација.

Американскиот претседател Барак Обама изјави дека е подготвен да работи со Русија на ажурирање на договорот за нуклеарно разоружување. Обама рече дека Москва му соопштила дека нема да ја обнови Соработката за намалување на закани без промени во 20-годишниот договор. Официјални лица тврдат дека програмата финансирана од САД помогнала да се деактивираат повеќе од 7.650 стратегиски боеви глави и илјадници проектили.
XS
SM
MD
LG