Достапни линкови

logo-print

Русија ќе гради нуклеарна централа во Турција


Рускиот претседател Владимир Путин по денешната средба со турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган најави дека Русија целосно ќе ја финансира првата нуклеарна централа во Турција. Тој изјави дека руската државна компанија „Росатом“ ќе ја гради нуклеарната централа во Акују, вредна 22 милијарди долари, а централата треба да биде изградена до 2022 година.
Тој додаде дека најмалку 25 проценти од фондовите за нуклеарната централа ќе бидат искористени за отворање на работни места во Турција.
Путин истакна дека на средбата со Ердоган разговарале за трговската соработка меѓу двете земји, за соработка во енергетскиот сектор, како и за состојбите во Сирија.
XS
SM
MD
LG