Достапни линкови

logo-print

Египетските судии ќе го мониторираат референдумот


Египетскиот врховен суд најави дека судиите ќе го мониторираат спроведувањето на реферндумот на 15 декември и покрај повиците за бојкот. Ова за новинската агенција МЕНА го потврди советник на исламскиот претседател Мухамед Морси. Вчера Клубот на судии соопшти дека тие ќе одбијата да го мониторираат процесот како знак на протест поради декретот на Морси со кој тој си ги зголеми овластувањата.
Потегот на Морси предизвика отпор кај судиите и масовни демонстрации на улиците при што две лица загинаа.
XS
SM
MD
LG