Достапни линкови

logo-print

ОМД бара министерство за дијаспора


Преседателот Ѓорге Иванов со македонската дијаспора во Њу Џерси

Преседателот Ѓорге Иванов со македонската дијаспора во Њу Џерси

Обединетата македонска дијаспора во писмо до премиерот Никола Груевски бара основање министерство за дијаспора. Цел на ова министерство, како што се наведува во писмото, би било консолидирање на сите тела задолжени за прашања поврзани со дијаспората, вклучувајќи ги Aгенцијата за иселеници и Cекторот за дијаспора под Министерството за надворешни работи кое би работело во корист на Македонија.
XS
SM
MD
LG