Достапни линкови

Парламентот на Црна Гора за владата на Ѓукановиќ


Мило Ѓукановиќ

Мило Ѓукановиќ

Мандатарот на новата црногорска влада Мило Ѓукановиќ денеска во парламентот во Подгорица ќе ја претстави програмата, како и составот на владата по што следува изјаснувањето од пратениците. На Ѓукановиќ ова му е шестти мандат во 23 годишното владењее во таа земја. Според информациите од синоќешните консултации на владејчаката коалиција, Ѓукановиќ се решил на истиот број министерства како и во владата на неговиот претходник Игор Лукшиќ кој треба да стане министер за надворешни работи.
XS
SM
MD
LG