Достапни линкови

logo-print

Ахмадинеџад не сака измени во изборниот законик


Иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад го повикаа парламентот да отстапи од можната ревизија на законот за оргaнизирање на претседателски избори, јавуваат иранските медиуми. Новинската агенција Асошитед прес јавува дека овој потег е дел од битките за претседателските избори кои се планирани да се одржат во јуни 2013 година. Претходно Ахмадинеџад го унапреди својот контроверзен помошник Рахим Масеја во пресрет на претседателските избори на кои се очекува тој да биде наследник на Ахмадинеџад кој нема право да се кандидира за уште еден мандат.
Агенцијата ИСНА јавува дека пратениците почнаа разговори за измени на законската регулатива која се однесува на организирање на претседателските избори.
XS
SM
MD
LG