Достапни линкови

logo-print

Повредени демонстранти во Мексико


Илустрација

Илустрација

Ститина демонстранти се повредени при нередите што се случија во неколку области на Мексико сити за време и по свеченото преземање на должноста на новиот претседател Енрике Пења Нијето, а 92 демонстранти се приведени. Локалните власти соопштија дека судирите избиле кога група демонстранти почнале да кршат излози и да фрлаат со молотови коктели кон полицијата. Инаугурацијата беше проследена со протестни акции на опозицијата која не ги признава резултатите од гласањето на изборите во јули годинава, според кои Пења Нијето освои 38,21 отсто од гласовите на избирачите.
XS
SM
MD
LG