Достапни линкови

logo-print

Харадинај подготвен за соработка со Тачи


Претседателот на Алијансата за иднина на Косово Рамуш Харадинај изјави синоќа во интервју за косовска телевизија дека е подготвен да соработува со косовскиот премиер Хашим Тачи и да поддржува разговори за нормализација на односите Приштина и Белград. Харадинај пред неколку дена беше ослободен од Хашкиот трибунал од вината за злосторства врз цивили извршени во Косово во 1998 година.
Тој додаде дека му се познати предизвиците со кои се соочува Владата и изрази поддршка за „разговорите за нормализација на односите со
Србија“, истакнувајќи дека грешат сите оние кои мислат дека тоа не е тема
од национално значење.
XS
SM
MD
LG