Достапни линкови

logo-print

Втор круг избори за Претседател на Словенија


Aктуелниот словенечки претседател Данило Тирк.

Aктуелниот словенечки претседател Данило Тирк.

Во Словенија изутрината се отворени избирачките места на вториот круг од претседателските избори.
Словенците денеска ќе бираат меѓу поранешниот премиер, социјалдемократот Борут Пахор и актуелниот словенечки претседател Данило Тирк.
Според последните истражувања на јавното мислење, Пахор го поддржуваат 55, а Тирк 34 отсто од граѓаните.
Во Словенија имаат право на глас околу 1,7 милиони избирачи.
XS
SM
MD
LG