Достапни линкови

logo-print

Најави за лансирање на ракета од Северна Кореа


Севернокорејските власти најавија лансирање на ракета со долг дострел во текот на месецов. Државната новинска агенција јави дека лансирањето на ракетата, на која ќе биде монтиран сателит, ќе се случи во периодот од 10 до 22 декември. Најавите се случуваат пред претседателските избори во Јужна Кореа, закажани на 19 декември. Обединетите нации имаат усвоено резолуција со која и се забранува на Северна Кореа да лансира ракети.
XS
SM
MD
LG