Достапни линкови

logo-print

Вашингтон побара ослободување на ирански активист


правникот Нарсин Сотоудех

правникот Нарсин Сотоудех

Соединетите американски држави ги повикаа иранските власти да го ослободат активистот за човекови права Нарсин Сотоудех, која во затвор штрајкува со глад веќе шест недели. Во изјавата од Стејт департментот се наведува дека официјален Вашингтон е загрижен за добросостојбата на активистот и стравува од односот на иранските власти кои не им помагаат на затворениците кои умираат штрајкувајки со глад.
XS
SM
MD
LG