Достапни линкови

logo-print

Протести во Јордан поради цените на горивата


Аман

Аман

Над 15 илјади луѓе протестирале во Аман, главниот град на Јордан, барајќи оставка на премиерот Абдула Нуср поради зголемувањето на цените на горивата. Само за два месеца бензините поскапеле за над 30 насто, додека цената на гасот за домаќинствата се покачи за два пати. Владата се реши на ваквиот чекор за да го намали буџетскиот дефицит од околу 5 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG