Достапни линкови

logo-print

Јапонија ја поттикнува економијата


Јапонската влада подготви финансиски пакет од над 10 ипол милијарди долари за стимулирање на растот на стагнирачката економија. Парите ќе бидат наменети за социјални програми, отворање нови работни места и поддршка на малите и средни претпријатија. Индустриското производство во Јапонија веќе четири месеци бележи пораст. Сепак, според анкетите, на изборите на 16 декември се очекува владејачката Демократска партија да загуби голем број гласови.
XS
SM
MD
LG