Достапни линкови

logo-print

Во ОН ќе се гласа за палестинскиот статус


Генералното собрание на ОН денеска ќе го стави на дневен ред за гласање предлогот за унапредување на палестинскиот статус од земја набљудувач во „држава не членка “. Се очекува поголем дел од 193 те земји членки на ОН да гласаат во полза на палестинското барање. САД и Израел се противат на мерката и лобираат истата да не се одобри. Израелскиот претседател Бенјамин Нетанјаху изјави дека резолуцијата на ОН нема да смени ништо, затоа што Палестинците ќе добијат своја држава кога ќе ги исполнат условите односно кога ќе ја признаат Израел како еврејска татковина. Во меѓувреме пред гласањето во ОН се огласи и генералниот секретар Бан Ки Мун кој го опиша блискоисточниот мировен процес како „пациент на апарати за оддржување во живот“: Тој ги повика Изралеците и Палестинците да вложат дополнителни напори за мировен процес кој ќе им го подобри долгорочниот животот.
XS
SM
MD
LG