Достапни линкови

logo-print

Меѓународната заедница со нов пристап кон Иран


 Генералниот директор на меѓународната агенција за нуклеарна енергија Јукија Амано

Генералниот директор на меѓународната агенција за нуклеарна енергија Јукија Амано

Генералниот директор на меѓународната агенција за нуклеарна енергија Јукија Амано денеска изјави дека се надева оти на состанокот во Техеран следниот месец со иранските претставници ќе се изнајде дипломатско решение за да и се стави крај на кризата. Тој додаде дека делегацијата која на 13 декември ќе пристиген во Техеран, ќе разговара со иранските претставнци за постигнување на договор за структуриран пристап во одговарањето на сите отворени прашања за можните воени димензии на иранската нуклеарна програма. Тој истакна дека агенцијата уште еднаш ќе побара пристап на инспектори до местото за кое тие се сомневаат дека иранските власти ги кријат доказите и резултатите од нуклеарната програма.
XS
SM
MD
LG