Достапни линкови

logo-print

Египетското собрание ќе гласа за новиот устав


Протестите во Каиро против декретот на Морси

Протестите во Каиро против декретот на Морси

Египетското Собрание кое што го составуваше новиот египетски устав денeска ќе гласа за конечната предлог верзија на уставот. Откако ќе биде изгласан уставот ќе биде испратен за одобрување кај претреседателот Мухамед Морси, кој треба да го треба да го стави текстот на референдум. Се очекува дека со референдумот ќе се намалат тензиите кои се создадоа со декретот на Морси со кој си ги зголеми овластувањата и моќта.
Во меѓувреме две лица загинаа, а стотици се повредени во насилните протести кои настанаа по објавувањето на декретот. Поддржувачите на Морси најавија дека во сабота ќе организиираат масовен собир на плоштадот во Каиро. Уставниот и апелациониот суд се уште штрајкуваат, барајќи Морси да се откаже од декретот.
XS
SM
MD
LG