Достапни линкови

logo-print

Нуклеарните инспектори на ОН на разговор за Иран


Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија Јукија Амано

Директорот на Меѓународната агенција за атомска енергија Јукија Амано

Нуклеарните инспектори на ОН ќе се сретнат во Виена да разговараат за нуклеарната програма на Иран. Средбата доаѓа по недоамнешниот извештај на Меѓународната агенција за атомска енергија според кој Иран би можел наскоро да стартува повеќе центрифуги во подземниот објект Фордов.
Вчера иранските владини лица соопштија дека земјата ќе продолжи со поголем интензитен да збогатува ураниум.
XS
SM
MD
LG