Достапни линкови

logo-print

ОН утре ќе гласаат за палестинскиот статус


Палестинскиот претседател Махмуд Абас

Палестинскиот претседател Махмуд Абас

Во пресрет на утрешното гласање во Обединетите Нации за унапредување на палестинскиот статус во организацијата од набљудувачки во држава нечленка на ОН, портпаролот на израелската влада Марк Регев изјави дека палестинскиот потег нема да реши ништо. Тој додаде дека освен дипломатски документи, нема да има вистински промени на терен, а единствен начин за решавање на отворените прашања и проблеми меѓу Палестинците и Израелците се директни мировни преговори. На прес конфренција денеска во Рамалах се огласи и палестинската ослободителна организација. Претставникот Ханан Ашрави изјави дека утрешното гласање на Генералното собрание на ОН ќе значи историски чекор напред за палестинскиот народ и дека Израел, САД и останатите земји кои би гласале против ќе се најдат на погрешната страна за правдата.
XS
SM
MD
LG