Достапни линкови

Мапа на "Голема Кина" на кинеските пасоши


Мапата на новиот кинески пасош

Мапата на новиот кинески пасош

Соединетите Држави соопштија дека планираат да му изразат загриженост на Пекинг за контроверзната мапа која е отпечатена во новите кинески пасоши. Во таа мапа на Кина се вклучени и територии на некои други држави. Портпаролката на Стејт Департментот Викторија Нуланд изјави дека мапата предизвикува тензии во регионот. Неколку земји, вклучувајки ги Виетнам, Филипини, Индија и Тајван протестираа против новите кинески пасоши,а Виетнам дури и не удира печати на нив. Кинеското министертво за надворешни работи соопшти дека мапата не е против ниедна земја.
XS
SM
MD
LG