Достапни линкови

logo-print

Поставен дел од покривката на нуклеарниот реактор во Чернобил


Работниците го изградија првиот дел од структурата што треба да го покрие експлодираниот реактор во нуклеарната централа Чернобил во Украина. Европската банка за обнова и развој, која го води проектот, го оцени ова како голем чекор кон чистење на последиците од најголемата нуклеарна катастрофа во историјата што се случи во 1986 година. Кога ќе биде завршена во 2015 година, структурата во форма на лак ќе има распон од 257 метри и висина од 110 метри. По катастрофата од 1986 година, брзо беше изграден саркофаг за да се затрупа оштетениот Реактор 4. Официјалните бројки велат дека при експлозијата загинаа 31 луѓе, но многумина починаа подоцна поради последици од радијацијата.
XS
SM
MD
LG