Достапни линкови

Ештон во посета на Узбекистан


Шефицата за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон.

Шефицата за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон.

Шефицата за надворешна политика на ЕУ Кетрин Ештон, денеска е во посета на Узбекистан, втора земја што ја посетува во нејзината централноазиска турнеја. Таа во Ташкент пристигнува од главниот град на Киргистан Бишкек, каде што разговараше за безбедносни и енергетски прашања со петмина министри за надворешни работи од регионот. Ештон рече дека дека сака подлабока енергетска и трговска соработка на Европа со земјите од регионот. Таа рече дека се разговарало и за повлекувањето на странските војници од Авганистан во 2014 година и последиците што тоа може да ги има во Централна Азија. Се разговарало и за спорот за водните ресурси меѓу Узбекистан, Киргистан и Таџикистан. Ештон рече дека разговарале и за слободата на интернет, улогата на жените, како и за развој на парламентарни модели во земјите од регионот.
XS
SM
MD
LG