Достапни линкови

logo-print

Францускиот суд одлучува за аферата Карлтон против Строс Кан


Доминик Строс Кан, поранешен шеф на ММФ.

Доминик Строс Кан, поранешен шеф на ММФ.

Францускиот суд денеска треба да одлучи за тоа дали да се откаже од истрагата Карлтон против Доминик Строс Кан. Поранешниот шеф на ММФ е обвинет за учество во сомнителни кругови на проституција кои делувале во луксузниот хотел Карлтон во северниот француски град Лил. Тој признава дека присуствуваал на „слободните“ собири, но негира дека знаел оти им се плаќа на некои од жените кои таму биле присутни. Во мај 2011 година, Обвинителството во Њујорк ги отфрлија обвиненијата против Строс Кан за сексуален напад на собарка во хотел во Њујорк.
XS
SM
MD
LG