Достапни линкови

logo-print

Пакистанците во мај ќе гласат за нова влада


Пакистанскиот министер за информации Ќамар Замар Каира соопшти дека парламентарните избори изборите во земјата ќе бидат оддржани во март догодина.
Тој изјави дека не верува дека постои доволно добра причина за одложување на изборите освен природна катастрофа. Владината коалиција ќе се распушти во март и ќе се подготвува за избори. Тоа ќе биде прв пат демократски избрана влада ја го заврши петгодишниот мандат и да го предаде на нова влада. Претходните влади или се соборени со државен удар или пак беа разрешувани од претседателите.
XS
SM
MD
LG