Достапни линкови

logo-print

Попоски очекува Грција да се согласи со констатацијата на ЕК


Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска во Брисел изјави дека очекува поддршка од сите земји членки на ЕУ за донесување одлука во декември во согласност со препораките на ЕК за почеток на пристапни преговори на Македонија за членство во Унијата. Тој додаде дека очекува дека Грција ќе се согласи со констатацијата на Комисија дека почетокот на пристапни преговори позитивно ќе влијае за изнаоѓање на решение за македонско-грчкиот спор за името. Попоски истакна дека земјата е подготвена за интезивирање на разговорите за името и дека е потребно час поскоро да се дојде до решение согласно меѓународното право.
XS
SM
MD
LG