Достапни линкови

logo-print

Протести против декретот на Морси


Стотици луѓе се собраа денеска на плоштадот во Каиро во знак на протест против зголемувањето на овластувањата на претседателот Мухамед Морси. Полицијата со солзавец се обиде да го растури протестот кој ескалира со насилство. Критичарите го обвинуваат Морси дека се однесува како дикататор, поради декретот кој го што ги штити неговите одлуки од египетските судови. Морси изјави дека декретот е неопходен за да се забрзаат демократските процеси и дека по парламентарните избори тој ќе биде поништен. Во досегашните протести загина едно лице а најмалку десетина беа повредени. Муслиманското Братсво го откажа најавениот собир за поддршка на Морси со цел намалување на тензиите.
XS
SM
MD
LG