Достапни линкови

logo-print

Нов изборен закон во Унгарија


архива

архива

Унгарскиот парламент синоќа изгласа законот со кој се предвидува нова изборна процедура. Од сега сите што сакаат да гласаат ќе мораат да се регистрираат на секои четири години. Главниот аргумент на властите за воведување на ваквата регистрација бил фактот што голем број граѓани од соседните земји добиле унгарско државјанство, а со тоа и право на глас. Аналитичарите проценуваат дека во соседните земји имало околу половина милион унгарци со право на глас.
XS
SM
MD
LG