Достапни линкови

logo-print

ГС на ОН утре за статусот на Палестина


Генералното собрание на Обединетите нации утре ќе гласа за барањето за унпаредување на палестинскиот статус во Светската организација. Палестина сега има посматрачки статус, а сега сака да добие статус на држава нечленка во Обединетите нации. За да го добие потребно е само мнозинство гласови во Генералното собрание. Во таков случај Палестина би имала ист статус каков што го има Ватикан во Обединетите нации.
XS
SM
MD
LG