Достапни линкови

logo-print

Морси се обидува да ги смири тензиите во Египет


Вчерашните судири на полицијата со демонстрантите

Вчерашните судири на полицијата со демонстрантите

Египетскиот претседател Мухамед Морси денеска се сретна со врховните судии во обид да ја реши кризата која настана по објавувањето на декретот за зголемување на овластувањата. Претставниците на Врховниот суд не ги одбија декретот, но соопштија дека неговата моќ треба да биде лимитирана на прашања за суверенитетот. Египетскиот министер за правда соопшти дека очекува Морси да се согласи со предлогот на судиите.
Поради Декретот, судиите прекинаа со работа, а опозицијата го обвини претседателот дека воведува диктатура. Во меѓувреме, демонстранти излегоа на улица обвинувајќи го Морси дека се однесува како диктатор. Тие најавија дека ќе протестираат додека тој не се откаже од Декретот. Морси вчера соопшти дека декретот со кој се става себе си над судска власт е од привремен карактер и дека целта е да за се забрзаат демокартските промени во земјата. Новинските агенции јавуваат дека при судирите за време на простестите едно лице загинало, а десетици се повредени.
XS
SM
MD
LG