Достапни линкови

logo-print

Рен очекува денеска да се донесе договор за Грција


Еврокомесарот за економски прашања Оли Рен на денешниот состанок во Брисел изјави дека сака да ги охрабри сите земји членки на еврозоната и Меѓународниот монтарен фонд дека речиси е постигнат договор за следната финасиска транша за Грција. Тој истакна дека се на само неколку сантиметри оддалечени од постигнување договор. Но се уште останува да се види одлуката на ММФ за формулата за намалување на грчкиот долг.
Во Брисел по 4 ти пат во изминативе три недели се оддржуваат разговори меѓу претставниците на еврозоната и на кредиторите од таканеречената „ тројка“.
Рен очекува денеска дека на состанокот ќе се изнајде потребната политичка волја за да се постигне договор со кој Грција ќе ја добие следната транша во вредност од 31,5 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG