Достапни линкови

logo-print

Оставка на Ехуд Барак на местото министер за одбрана


Израелскиот министер за одбрана Ехуд Барак денеска соопшти дека поднесува оставка и оти се повлекува од политичкиот живот.
Барак изјави дека ќе остане на функцијата министер за одбрана се до завршувањето на јануарските избори во Израел.
Оставката доаѓа само една недела по прекинот на огнот меѓу Израел и палестинските милитанти со што заврши 8 дневниот конфликт во Газа.
XS
SM
MD
LG