Достапни линкови

logo-print

Шефицата на кипарската дипломатија во посета на Македонија


Министерката за надворешни работи на Кипар Ерато Козаку Маркулис

Министерката за надворешни работи на Кипар Ерато Козаку Маркулис

Министерката за надворешни работи на Кипар Ерато Козаку Маркулис денеска ќе престојува во посета на Македонија во својство на актуелен претседавач со Советот на Европската Унија.
Посетата на кипарската министерка за надворешни работи на Скопје доаѓа во пресрет на декемврискиот Самит на ЕУ на кој треба да се одлучи дали Македонија ќе добие датум за почеток на преговорите за членство по четвртата по ред препорака од Европската комисија. За разлика од претходните три, ЕК годинава предложи паралелно водење на пристапните преговори и на разговорите за името, односно Македонија во декември да добие датум за почеток на преговорите, а името да се решава во нивната рана фаза.
Маркулис ќе се сретне со нејзиниот македонски колега Никола Попоски на чија покана се реализира посетата, како и со претседателот Ѓорѓе Иванов и со вицепремиерката за европски прашања Теута Арифи.
XS
SM
MD
LG