Достапни линкови

logo-print

Милиони верници се собраа во Карбала


Милиони шиитски верници денеска се собираат во ирачкиот свет град Карбала со цел изведба на верски ритуали. Топлата верници се удираат во гради во знак на жал и одбележување на годишнина од загинувањето на имамот Хусеин, внукот на пророкот Мухамед кој бил убие во 680-тата година. Гувернерот на повинцијата Карбала соопшти дека во градот допатувале околу 3 милиони аџии од кои 200 илјади се странци. За обезбедување на верниците се ангажирани 30 илјади полицајци. Во изминатава година аџиите често беа мета на терористички напади при што загинаа над десетици луѓе.
XS
SM
MD
LG