Достапни линкови

logo-print

Предвремените извори во Каталонија како вовед во независност


Претседателот на регионалната влада Артур Мас

Претседателот на регионалната влада Артур Мас

Жителите на шпанската покраина Каталонија денеска гласаат на предвремени регионални избори, а од резултатите зависи можноста за гласање на референдум за независност на овој регион. Претседателот на регионалната влада Артур Мас откако ги распиша превремените избори, вети дека доколку добие нов мандат прва работа што ќе направи е да распише референдум за независност.
Повеќе од 5,2 милиони каталонски избирачи ќе се изјаснат за политичката иднина како за Каталонија така и за Шпанија.
XS
SM
MD
LG