Достапни линкови

logo-print

Комитетот против тортура на ОН со остри критики за Русија


Илустрација.

Илустрација.

Комитетот против тортура на ОН излезе со остри критики за Русија, затоа што не успеала да преземе ефикасни мерки против бројните пријави за тортура и други злоупотреби. Извештајот за усогласеноста на Русија со Договорот против тортура и други понижувачки казни од 1987 година, го покажува неуспехот на Руските власти да ги истражат и процесуираат случаите на „бројни и постојани извештаи за заплашување, притисоци и закани кон новинарите и бранителите на човекови права“.
XS
SM
MD
LG